»Te nesreče so vse hujše in pogostejše. V sedemdesetih smo jih našteli po 100 na leto, v zadnjih 20 letih pa okoli 400 na leto. Kmetijsko-prehranske sisteme prizadenejo večplastno.«
»Vsi vemo, da je to razmerje nemogoče. Veliko razlogov za to je v veliki koncentraciji trgovin. Trgovina se je tako skoncentrirala, da imamo v večini evropskih držav od tri do pet velikih trgovskih verig. Od dve tretjini do tri četrtine trga. In to pomeni, da imajo oligopol, monopol. Na podlagi tega izkoriščajo svoj prevladujoči položaj na trgu.«
»V Evropi imamo štiri velike energetske sisteme: nemškega, francoskega, italijanskega in angleškega.«
»Natančen in varen sistem je ključnega pomena.«
»Poudarili so pomen kmetijskih subvencij, ki naj bodo namenjene le tistim, ki dejansko kmetujejo, kar bi imelo posreden učinek na večjo prehransko varnost in višjo samooskrbo.«
»Kajti bremena kroničnih bolezni, ki jih doživljamo že danes in jih bomo v prihodnjih letih še toliko bolj, noben zdravstveni sistem ne more obvladati.«
»Ocenjuje se, da je delež njiv, ki je močno zapleveljen, pod 10 odstotki. Večja zapleveljenost pa je na primer na Dravskem in Ptujskem polju, Krško-Brežiškem polju, v zaledju Lendave.«
»Glavni trije problemi, na katere smo opozorili, so bili: da pri starejših večkrat nastopi osamljenost, ki vpliva na slabšanje prehranskih navad.«
»So vzroki notranji, v nas, posameznikih, ali je vzrok zunanji, v sistemu?«
»Nastali položaj želijo nekateri v prehranski verigi izkoristiti tudi za nepošteno ustvarjanje dobičkov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju